Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi – odbudowa cywilizacji chrześcijańskiej duchowo i… z rozmachem

Białoruś, Sudan Południowy, a może Jerozolima – oto miejsca, w których coś ważnego wydarzyło się za sprawą darczyńców krakowskiego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Działania organizacji, którą od przeszło 20 lat niezmiennie kieruje Sławomir Olejniczak, zdają się mówić „nieważne gdzie, za to istotne, jak wspierać dzieła Kościoła”.

Warto jednak zwrócić uwagę na mniej eksponowane oblicze kampanii finansowanych przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Chodzi bowiem o akcje zorientowane stricte materialnie – na pomoc w odbudowie lub budowę od podstaw katolickich przybytków. W ten crowdfundingowy wymiar aktywności skargowcy wchodzą bowiem coraz częściej.

Konserwatyści z Krakowa od lat znani są z akcji propagujących tradycyjną pobożność, czy też kult i orędzie Matki Bożej Fatimskiej. Nie wahają się także zabierać głosu w sprawach wywołujących największe społeczne emocje, takich jak aborcja i ochrona życia, rozwój konkubinatu jako alternatywy dla małżeństwa (Stowarzyszenie zrobiło nawet akcję billbordową w tej sprawie!), czy też prowokacje i bluźnierstwa wobec katolików i symboli chrześcijańskich w przestrzeni publicznej.

W 2016 roku przedstawiciele Stowarzyszenia, na czele z prezesem Olejniczakiem odwiedzili Jasną Górę. W skarbcu częstochowskiego sanktuarium złożyli ogromny, zdobiony zwój, który swym wyglądem bardziej przypomina kolubrynę broniącą Jasnej Góry przed szwedzkim potopem niż listę nazwisk. A było to faktycznie wotum 67 tysięcy polskich katolików, którzy na wezwanie Stowarzyszenia odnowili Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego.

Nie minęły trzy lata, jak skargowcy włączyli się w projekt tuż poza granicami naszego kraju. Na prośbę ojców Karmelitów, rozpoczęli intensywną promocję zbiórki na budowę dużego kompleksu kościelnego w samym Mińsku, na Białorusi. Budowla jest już w fazie wykończenia, a jej rozmiar i wygląd robią wrażenie i nie pozwalają przejść obojętnie, zwiedzając stolicę tego kraju. Zbiórka środków w dalszym ciągu trwa na stronie kosciolnabialorusi.pl.

W dorobku akcyjnym Stowarzyszenia są jeszcze inwestycje w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie, czy też w Sudanie Południowym, gdzie wskutek działalności misyjnej znacząco zwiększyła się liczba katolików, ale nie posiadali oni własnych kaplic. Z samych środków zebranych na stronie dlasudanu.pl powstały dwie takie budowle.